Wentylatory promieniowe typu WP-/2,3

Wysokoprężne wentylatory promieniowe WP/2,3 przeznaczone są do przetłaczania zapylonych gazów. W standardowym wykonywane produkowane są z blachy S235JR dla temperatury przetłaczanego czynnika do 200oC, w wykonaniu specjalnym mogą być produkowane dla przetłaczanego czynnika o temperaturze do 400oC. Dla tego typu temperatur wirnik i elementy obudowy wentylatora wykonywane są z blachy kwasoodpornej. Zalecane są do stosowania jako przemysłowe wentylatory technologiczne.

Wentylatory promieniowe WP-/2,3 charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją. Są to wentylatory jednostrumieniowe, z napędem sprzęgłowym: wirnik wentylatora jest osadzony na wale, który przez sprzęgło podatne jest napędzany silnikiem elektrycznym. Do napędu są stosowane silniki indukcyjne klatkowe lub pierścieniowe. Elementy wentylatorów standardowych są wykonane ze stali węglowych.

Wielkości wentylatorów serii WP-2,3 oznaczane są wg średnicy króćca wlotowego podawanej w cm. Typoszereg wentylatorów składa się z następujących wielkości: 45, 50, 56, 63, 71, 80, 90, 100. Przykładowo oznaczenie wentylatora WP -100/2,3 oznacza wielkość średnicy króćca wlotowego wynoszącego 100 cm. Oznaczenie 2,3 wyraża stosunek średnicy łopatkowej wylotowej w stosunku do średnicy łopatkowych wlotowej wirnika.

Wentylatory wielkości 45, 50, 56 wykonuje się bez wlotów kolanowych i bez urządzeń regulacyjnych. Wentylatory wielkości 63-100 mogą być wytwarzane z cylindrycznym króćcem wlotowym i osiowym aparatem kierowniczym lub z wlotem kolanowym i żaluzjowym aparatem kierowniczym. Wentylatory WP-/2,3 są produkowane z trzema rodzajami kół wirnikowych, co pozwala na dobór wentylatora o maksymalnej sprawności.